Dziennik Zachodni – Zgłoś swoje uwagi dotyczące budowy spalarni odpadów

Dziennik Zachodni - Zgłoś swoje uwagi dotyczące budowy spalarni odpadówDo 28 października mieszkańcy regionu mogą zgłaszać swoje uwagi i wnioski co do budowy spalarni odpadów w Rudzie Śląskiej. Na stronach internetowych urzędów miasta Rudzie Śląskiej i Knurów (to prezydent Knurowa będzie wydawał decyzję środowiskową w tej sprawie) oraz Górnośląskiego Związku Metropolitalnego został zamieszczony raport oddziaływania zakładu utylizacji odpadów na środowisko uzupełniony o opinię Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego i postanowienia Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

– To ważne pozytywne uzgodnienia. Oczywiście oba te dokumenty zawieją pewne warunki, które będą musiały zostać spełnione przy realizacji inwestycji – mówi Krzysztof Krzemiński, rzecznik prasowy GZM.

Sanepid zwrócił uwagę m. in.na to, że działalność spalarni nie może spowodować przekroczenia dopuszczalnego stężenia emitowanych w powietrze substancji czy skażenia wody.

– Na pewno zapoznamy się z nowymi dokumentami i będziemy przesyłać swoje uwagi. Jesteśmy przekonani, że wybrana lokalizacja nie jest dobra a ucierpi środowisko i mieszkańcy – twierdzi Anna Łukaszczyk ze stowarzyszenia „Rudzianie Razem”, które skupia przeciwników powstania Zakładu Termicznej Utylizacji Odpadów w Rudzie Śląskiej.

Z w piśmie Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska czytamy, że planowana inwestycja termicznego przekształcania odpadów komunalnych i osadów ściekowych oparta będzie o nowoczesne technologie i zgodnie z dokumentacją ma spełniać standardy emisyjne i jakości powietrza. Przed budową zostaną wykonane badanie geologiczne, o które wnioskowali też wcześniej przeciwnicy spalarni.

Opublikowano: 14 października 2010

Źródło: http://rudaslaska.naszemiasto.pl/artykul/611972,napisz-co-myslisz-o-spalarni,id,t.html

Leave a Comment