InSilesia.pl – Ruda Śląska: nie dla spalarni śmieci

InSilesia.plWczoraj odbyła się kolejna debata dotycząca powstania spalarni śmieci w Rudzie Śląskiej przy ul. Szyb Walenty.

Według założeń do miasta miałaby być transportowane wszystkie śmieci z Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, czyli z 14 miast. Codziennie byłoby palonych ponad 1300 ton odpadów zwożonych  300 ciężarówkami. Mieszkańcy Rudy Śląskiej nie kryją oburzenia. Obiekt ma powstać zaledwie 800 m osiedla mieszkaniowego. Obawiają się korków, nadmiernego hałasu,  emisji trujących związków do środowiska.

Akcja protestacyjna prowadzona jest również w Internecie. W jednym z komentarzy na stronie nk.pl pod fikcyjnym profilem „Nie chcemy spalarni w Rudzie” napisano: „Zakorkują nam drogi i nie tylko na Rudzie Południowej, 1 maja będzie zakorkowane i Godula – śmieci z 14 miast tu chcą wozić! Nowoczesne spalarnie spalają w temperaturze od 2000 st. – metoda plazmowa, rusztowe to tehchnologia 30 letnia, i taką chcą nam zafundować – w temperaturze do 1000 st wytwarzają się najbardziej trujące związki + pół tablicy Mendelejewa! ”

Żeby zyskać zgodę na budowę Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów (ZTPOK) został sporządzony raport oddziaływania spalarni na środowisko. Dokument został przygotowany przez firmy: Socotec i Przedsiębiorstwo Usługowe “POŁUDNIE II”.  Zdaniem Anny Łukaszczyk, prezesa stowarzyszenia „Rudzianie razem” raport dla większości spalarni w Polsce został w dużej mierze powielony, bez uwzględnienia różnic, choćby w wielkości planowanych spalarni. Ponadto dane, na których się wzorowano pochodziły z 2003 r. – Z raportu nie wynika, jakie będzie oddziaływanie spalarni na środowisko, a przy jego tworzeniu autorzy korzystali z własnych opracowań – tłumaczy dla portalu InSilesia.pl.

Mieszkańcom nie dano żadnej alternatywy, dlatego w tej sytuacji dla przedstawicieli stowarzyszenia wydaje się oczywiste, że Urząd Miasta powinien zawrzeć z lokatorami najbliżej położonych osiedli umowę społeczną. Takie praktyki są stosowane na całym świecie, również w Polsce, gdzie zawierane są porozumienia dotyczące wprowadzenia tańszego centralnego ogrzewania, czy poprawy osiedlowej infrastruktury. Takie stanowisko jest uzasadnione, bo podczas spalania wytwarza się większa ilość energii, a codzienny transport śmieci przyczyni do szybszej eksploatacji dróg.

Przedstawiciele stowarzyszenia „Rudzianie razem” zapowiadają , że jeśli zajdzie taka konieczność są gotowi wstąpić na drogę sądową.

Opublikowano: 1 września 2010

Źródło: http://insilesia.pl/aktualnosci/artykul/3171/4/Ruda_Slaska_nie_dla_spalarni_smieci

Leave a Comment